دوره 13، شماره 36 - ( تابستان 1401 )                   جلد 13 شماره 36 صفحات 113-104 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Najafi A, Daghigh Kia H, Mehdipour M, Mohammadi H. Improving the Quality of Rooster Sperm during Storage at 4 °C by adding Quercetin in the form of nano-Liposomes and NLC in a Diluting Medium. rap 2022; 13 (36) :104-113
URL: http://rap.sanru.ac.ir/article-1-1241-fa.html
نجفی ابوذر، دقیق کیا حسین، مهدی پور مهدیه، محمدی حسین. بهبود کیفیت اسپرم خروس طی نگهداری در دمای 4 درجه با افزودن کوئرستین به شکل نانو لیپوزوم و NLC در محیط رقیق کننده. پژوهشهاي توليدات دامي 1401; 13 (36) :113-104

URL: http://rap.sanru.ac.ir/article-1-1241-fa.html


گروه علوم دام و طیور، پردیس ابوریحان، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (572 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: نرخ باروری پایین­ اسپرم منجمد طیور در مقایسه با دیگر گونه ­ها، یک چالش جدی برای تلقیح مصنوعی در گله‌های تجاری است. این چالش ممکن است با برخی ویژگی‌های فیزیولوژیکی اسپرم طیور مرتبط باشد. از طرف دیگر، تنش‌های اسمزی، شیمیایی و مکانیکی طی فرآیندهای سردسازی مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث بوجود آمدن تغییرات فراساختاری، بیوشیمیایی و عملکردی در اسپرم می‌شوند که نتیجه آن مجموعه­ای از پدیده­های آبشاری است که منجر به کاهش باروری اسپرم خواهد شد. ﮐﻮﺋﺮﺳﺘﯿﻦ یﮏ ﺗﺮﮐﯿﺐ زیﺴﺖ ﻓﻌﺎل ﺑﺎ منشأ ﮔﯿﺎﻫﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺎ داﺷﺘﻦ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﺷﯿﻤﯿﺎیﯽ ﭘﻠﯽ ﻓﻨﻠﯽ دارای ویﮋﮔﯽ آنتی‌اکسیدانی اﺳﺖ. ایﻦ ﺗﺮﮐﯿﺐ بعنوان یﮏ ﻓﻼوﻧﻮیﯿﺪ ﻣﻬﻢ و یﮏ آنتی‌اکسیدان ﻗﻮی ﺑﺎﻋﺚ ﺣﺬف رادیکال‌های آزاد و ﮐﺎﻫﺶ ﺗﻨﺶ اﮐﺴﯿﺪاﺗﯿﻮ در اﺳﭙﺮﻣﺎﺗﻮﮔﻮﻧﯽ جوجه‌ها ﺷﺪ. هدف از این مطالعه، استفاده از کوئرستین به شکل نانو در رقیق کننده اسپرم خروس طی نگهداری در دمای 4 درجه می‌باشد.
مواد و روش­ ها: بلافاصله پس از جمع‌آوری منی از خروس ­ها بررسی‌های اولیه صورت گرفت. منی جمع‌آوری شده از هر 15 خروس به منظور حذف اثرات فردی با یکدیگر مخلوط و به محیط رقیق‏ کننده اضافه شدند.. غلظت‌های مختلف کوئرستین (10، 15 و 20 میکرومولار) در سه شکل (غیرمحافظت شده و در داخل ساختارهای لیپوزومی و NLC) به ترکیب رقیق‌کننده پایه اضافه شد. سپس سرد شدن تدریجی نمونه‏ های منی رقیق شده در دمای C ˚ 4 به مدت 3 ساعت انجام گردید. سپس در زمان‌های صفر (بلافاصله پس از رسیدن نمونه‌ها به دمای 4 درجه سانتی­ گراد)، 24 و 48  پارامتر­های جنبایی، یکپارچگی غشایی، پراکسیداسیون لیپیدی، درصد اسپرم‌های غیر­طبیعی و درصد زنده‌مانی نمونه ‏ها مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ­ها: نتایج بیانگر آن است که تیمارهای آزمایشی تأثیر معنی‌داری بر پارامترهای مورد ارزیابی در زمان صفر نداشته‌اند. در زمان 24 ساعت نگهداری در دمای 4 درجه، 15 میکرومولار ﮐﻮﺋﺮﺳﺘﯿﻦ لودشده در NLC باعث بهبود معنی‌دار پارامترهای جنبایی کل، پیش رونده، زنده‌مانی و یکپارچگی غشای اسپرم در مقایسه با گروه کنترل شد. در زمان 48 ساعت نگهداری در دمای 4 درجه تیمار 15 میکرومولارﮐﻮﺋﺮﺳﺘﯿﻦ لودشده در NLC باعث بهبود معنی‌دار پارامترهای جنبایی کل، پیش رونده، زنده‌مانی و یکپارچگی غشای اسپرم در مقایسه با گروه کنترل می­شود. همچنین، نتایج بیانگر آن است که تیمارهای آزمایشی تأثیر معنی داری روی درصد ناهنجاری اسپرم خروس طی نگهداری در دمای 4 درجه در سه زمان 0، 24 و 48 ساعت در مقایسه با گروه کنترل نداشته است. در زمان‌های 24 و 48 ساعت نگهداری در دمای 4 درجه تیمار 15 میکرومولار ﮐﻮﺋﺮﺳﺘﯿﻦ لودشده در NLC باعث کاهش معنی‌دار میزان MDA اسپرم در مقایسه با گروه کنترل شد.
نتیجه­ گیری: نتایج این آزمایش نشان­دهنده آن است که تیمار 15 میکرومولار ﮐﻮﺋﺮﺳﺘﯿﻦ لودشده در NLC باعث بهبود بسیاری از پارامترهای مورد ارزیابی می­ شود و بنابراین برای استفاده در رقیق‌کننده اسپرم خروس توصیه می­ گردد.
واژه‌های کلیدی: آنتی‌اکسیدان، اسپرم، خروس، نانو
متن کامل [PDF 1358 kb]   (40 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1400/7/11 | ویرایش نهایی: 1401/7/11 | پذیرش: 1400/8/23 | انتشار: 1401/7/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشهای تولیدات دامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Research On Animal Production(Scientific and Research)

Designed & Developed by : Yektaweb