دوره 14، شماره 39 - ( بهار 1402 )                   جلد 14 شماره 39 صفحات 27-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nobakht A. The Effects of Duration, Location and Storage Status of Edible Eggs in Home Refrigerators on Quality Traits, Shell Traits and Biochemical Indicators of Yolk Eggs. rap 2024; 14 (39) :21-27
URL: http://rap.sanru.ac.ir/article-1-1298-fa.html
نوبخت علی. اثرات طول مدت، محل و وضعیت نگهداری تخم‌مرغ‌های خوراکی در یخچال‌های خانگی بر صفات کیفی، صفات پوسته و شاخص‌های بیوشیمیایی زرده تخم‌مرغ‌. پژوهشهاي توليدات دامي. 1402; 14 (39) :21-27

URL: http://rap.sanru.ac.ir/article-1-1298-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه
چکیده:   (232 مشاهده)
مقدمه و هدف: تخم‌مرغ یک ماده غذایی کامل برای تغذیه گروه‌های مختلف سنی است که با دارا بودن طیف گسترده‌ای از مواد مغذی مورد نیاز، حاوی ترکیبات شیمیایی حساس در مقابل عوامل نامساعد محیطی از قبیل حرارت، ماندگاری و شرایط و محل نگهداری می‌باشد. در آزمایش حاضر طول مدت، محل و وضعیت نگهداری تخم‌مرغ‌های خوراکی در یخچال‌های خانگی و اثرات آنها بر صفات کیفی، صفات پوسته و شاخص‌های بیوشیمیایی زرده تخم‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.
مواد و روشها: در این آزمایش تعداد 216 عدد تخم‌مرغ سالم تولید یک روز مرغ‌های سویه های لاین W36، با سن 77 هفتگی تهیه و به صورت آرایش فاکتوریل 2×3×3 شامل 3 هفته، 3 طبقه و دو وضعیت نگهداری تخم‌مرغ (نوک تیز به طرف پایین و یا برعکس) در 18 تیمار، 72 تکرار و 3 عدد تخم‌مرغ در هر تکرار، در قالب یک طرح کاملاً تصادفی مورد استفاده قرار گرفتند.
یافتهها: طول مدت زمان نگهداری، محل و نحوه نگهداری تخم در یخچال اثرات معنی‌داری بر کیفیت داخلی، صفات پوسته و شاخص‌های بیوشیمیایی زرده تخم‌ها داشت (0/05p<). نگهداری تخم‌مرغ‌ها در طبقات بالایی یخچال نسبت به طبقه پایین، شاخص زرده و رنگ زرده را افزایش داد (0/05p<). با افزایش مدت زمان نگهداری تخم‌مرغ‌ها به سه هفته در یخچال، درصد زرده، واحد هاو، ضخامت پوسته تخم‌مرغ‌ها و نیز غلظت کلسترول زرده کاهش، در حالی که درصد سفیده و رنگ زرده افزایش یافت (0/05p<). وضعیت نگهداری تخم‌مرغ‌ها در یخچال (نوک تیز پایین و یا بالعکس)، اثرات معنی‌داری بر کیفیت داخلی، صفات پوسته و شاخص‌های بیوشیمیایی زرده تخم‌مرغ‌ها نداشت (0/05<p).
 نتیجهگیری: با توجه به ارزش غذایی، ترکیبات متعدد و نیز ماهیت بعضی از مواد مغذی موجود در تخم‌مرغ و بالخصوص زرده تخم‌ها (نظیر اسیدهای- چرب غیراشباع)، به عنوان یک دغدغه برای متخصصین تغذیه و نیز خانم‌های خانه‌دار، مدت زمان، محل نگهداری و وضعیت نگهداری تخم‌مرغ‌ها در یخچال مطرح است. در آزمایش حاضر مشاهده شد که اولاً طبقه پایین یخچال محل مناسبی برای نگهداری تخم‌مرغ‌ها نیست، ثانیاً با افزایش طول مدت زمان نگهداری تخم‌مرغ‌ها به بیش از دو هفته، کیفیت داخلی، کیفیت پوسته و محتوی زرده تخم‌مرغ‌ها دچار افت و نقصان می شوند، لیکن وضعیت نگهداری تخم‌مرغ‌های خوراکی در یخچال (نوک تیز تخم مرغ به سمت پایین و یا برعکس)، اثرات معنی‌داری بر صفات فوق‌الذکر نداشت. با توجه به یافته‌های بالا توصیه می شود، تخم‌مرغ مورد نیاز خانوارها در مقادیر زیاد خریداری نشوند و به مدت بیش از 2 هفته و همچنین در طبقات پایین یخچال‌های خانگی  نگهداری نشوند.   
متن کامل [PDF 1697 kb]   (3 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تغذیه طیور
دریافت: 1401/2/5 | ویرایش نهایی: 1402/3/9 | پذیرش: 1401/11/17 | انتشار: 1402/3/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشهای تولیدات دامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Research On Animal Production

Designed & Developed by : Yektaweb