دوره 13، شماره 35 - ( بهار 1401 )                   جلد 13 شماره 35 صفحات 108-100 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه علوم دامی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
چکیده:   (327 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: استرس اکسیداتیو یک عامل مهم در عملکرد ضعیف اسپرم است که باعث تغییرات مورفولوژیکی، و آسیب اکسیداتیو می‌شود، پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند آنتی‌اکسیدان‌ها میتوانند تا حدودی  از آسیب‌های اکسیداتیو طی انجماد بکاهند. درواقع آنتی‌اکسیدان‌ها باعث کاهش، حذف و غیر فعال‌سازی رادیکال‌های آزاد می‌شوند، بسیاری از ترکیبات نظیر برخی از عصاره‌های گیاهی، برخی مواد شیمیایی صنعتی و برخی از اسیدهای آمینه می‌توانند به‌عنوان آنتی‌اکسیدان فعالیت کرده و رادیکال‌های آزاد را در محیط خنثی کنند لوتئولین عضو مهمی از خانواده فلاونوئیدها است و به‌صورت گلیکوزیله در گیاهان وجود دارد و بر اساس مطالعات مشخص شده که لوتئولین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است. هدف از مطالعه حاضر کاهش میزان پراکسیداسیون لیپید و به حداقل رساندن تنش اکسیداتیو با افزودن سطوح مختلف لوتئولین در محیط انجمادی است.
مواد و روش‌ها: نمونه‌های منی از 15 قطعه خروس در سن 28 هفتگی جمع‌آوری شدند. اسپرم­ گیری از خروس ­ها به روش مالش پشتی-شکمی انجام گرفت. برای از بین بردن اثرات فردی پس از ارزیابی­ های اولیه، نمونه‌ها با هم مخلوط شدند و جهت اعمال برنامه ­های انجمادی مورد استفاده قرار گرفتند.  پس از رقیق‌سازی نمونه‌ها و افزودن سطوح صفر (شاهد)، 0/25، 0/5، 0/75، 1 و 1/25 میکرومولار لوتئولین، به رقیق­ کننده­ی پایه (لیک) اسپرم‌ها به نسبت 1:20 افزوده شدند. نمونه‌های مورد آزمایش در دمای °C4 سردسازی شده و سپس در داخل ازت مایع منجمد گردیدند. یخ گشایی نمونه‌ها در دمای 37 درجه سانتی‌گراد انجام گرفت و سپس فراسنجه‌های تحرک بوسیله سیستم کامپیوتری کاسا، زنده‌مانی با تست ایوزین نیگروزین، یکپارچگی غشای پلاسمایی با تست هاست، ریخت‌شناسی بوسیله تست هانکوک و میزان مالون‌دی‌آلدهید تولید شده اندازه گیری شد و سپس داده‌های حاصل در قالب طرح کاملا تصادفی آنالیز شد.
یافته‌ها: نتایج به دست آمده نشان داد که افزودن سطوح 0/75 ، 1 و 1/25 میکرومول سبب افزایش معنی‌داری در تحرک کل و سطوح 0/75 و 1 باعث افزایش تحرک پیش‌رونده و VAP شد. علاوه بر این سطح 1 میکرومول لوتئولین سبب افزایش معنی‌داری در فراسنجهVSL شد (0/05 >P). نتایج نشان داد که سطوح 0/75 و 1 میکرومول باعث افزایش معنی‌داری در زنده‌مانی و سلامت غشا شد و همچنین سطح 0/75 میکرومول لوتئولین باعث شد میزان مالون‌دی‌آلدهید و درصد اسپرم‌هایی با ریخت‌شناسی غیرطبیعی کاهش پیدا کند (0/05 >P).
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که افزودن لوتئولین در رقیق‌کننده طی انجماد و یخ گشایی می‌تواند تأثیر مثبتی در بهبود کیفیت اسپرم خروس داشته باشد و متعاقبا سبب افزایش تحرک کل و پیش‌رونده بعد از انجماد و یخ‌گشایی گردد و همینطور سطح 0/75 میکرومولار توانست بهترین عملکرد را در بین سطوح مختلف افزوده شده در رقیق کننده داشته باشد.
متن کامل [PDF 2129 kb]   (34 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1400/3/16 | ویرایش نهایی: 1401/4/26 | پذیرش: 1400/5/23 | انتشار: 1401/1/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.