دوره 13، شماره 35 - ( بهار 1401 )                   جلد 13 شماره 35 صفحات 108-100 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nazari M, Daghigh Kia H, Najafi A. The Effect of using Different Levels of Luteolin on Reducing Malondialdehyde Content and Increasing the Motility and Viability of Ross 308 Rooster Sperm during Cryopreservation and Thawing Process. rap. 2022; 13 (35) :100-108
URL: http://rap.sanru.ac.ir/article-1-1211-fa.html
نظری مهدی، دقیق کیا حسین، نجفی ابوذر. اثر استفاده از سطوح مخلتف لوتئولین بر کاهش میزان مالون‌دی‌آلدهید و افزایش تحرک و زنده‌مانی اسپرم خروس راس 308 طی فرایند انجماد و یخ گشایی. پژوهشهاي توليدات دامي. 1401; 13 (35) :108-100

URL: http://rap.sanru.ac.ir/article-1-1211-fa.html


گروه علوم دامی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
چکیده:   (451 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: استرس اکسیداتیو یک عامل مهم در عملکرد ضعیف اسپرم است که باعث تغییرات مورفولوژیکی، و آسیب اکسیداتیو می‌شود، پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند آنتی‌اکسیدان‌ها میتوانند تا حدودی  از آسیب‌های اکسیداتیو طی انجماد بکاهند. درواقع آنتی‌اکسیدان‌ها باعث کاهش، حذف و غیر فعال‌سازی رادیکال‌های آزاد می‌شوند، بسیاری از ترکیبات نظیر برخی از عصاره‌های گیاهی، برخی مواد شیمیایی صنعتی و برخی از اسیدهای آمینه می‌توانند به‌عنوان آنتی‌اکسیدان فعالیت کرده و رادیکال‌های آزاد را در محیط خنثی کنند لوتئولین عضو مهمی از خانواده فلاونوئیدها است و به‌صورت گلیکوزیله در گیاهان وجود دارد و بر اساس مطالعات مشخص شده که لوتئولین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است. هدف از مطالعه حاضر کاهش میزان پراکسیداسیون لیپید و به حداقل رساندن تنش اکسیداتیو با افزودن سطوح مختلف لوتئولین در محیط انجمادی است.
مواد و روش‌ها: نمونه‌های منی از 15 قطعه خروس در سن 28 هفتگی جمع‌آوری شدند. اسپرم­ گیری از خروس ­ها به روش مالش پشتی-شکمی انجام گرفت. برای از بین بردن اثرات فردی پس از ارزیابی­ های اولیه، نمونه‌ها با هم مخلوط شدند و جهت اعمال برنامه ­های انجمادی مورد استفاده قرار گرفتند.  پس از رقیق‌سازی نمونه‌ها و افزودن سطوح صفر (شاهد)، 0/25، 0/5، 0/75، 1 و 1/25 میکرومولار لوتئولین، به رقیق­ کننده­ی پایه (لیک) اسپرم‌ها به نسبت 1:20 افزوده شدند. نمونه‌های مورد آزمایش در دمای °C4 سردسازی شده و سپس در داخل ازت مایع منجمد گردیدند. یخ گشایی نمونه‌ها در دمای 37 درجه سانتی‌گراد انجام گرفت و سپس فراسنجه‌های تحرک بوسیله سیستم کامپیوتری کاسا، زنده‌مانی با تست ایوزین نیگروزین، یکپارچگی غشای پلاسمایی با تست هاست، ریخت‌شناسی بوسیله تست هانکوک و میزان مالون‌دی‌آلدهید تولید شده اندازه گیری شد و سپس داده‌های حاصل در قالب طرح کاملا تصادفی آنالیز شد.
یافته‌ها: نتایج به دست آمده نشان داد که افزودن سطوح 0/75 ، 1 و 1/25 میکرومول سبب افزایش معنی‌داری در تحرک کل و سطوح 0/75 و 1 باعث افزایش تحرک پیش‌رونده و VAP شد. علاوه بر این سطح 1 میکرومول لوتئولین سبب افزایش معنی‌داری در فراسنجهVSL شد (0/05 >P). نتایج نشان داد که سطوح 0/75 و 1 میکرومول باعث افزایش معنی‌داری در زنده‌مانی و سلامت غشا شد و همچنین سطح 0/75 میکرومول لوتئولین باعث شد میزان مالون‌دی‌آلدهید و درصد اسپرم‌هایی با ریخت‌شناسی غیرطبیعی کاهش پیدا کند (0/05 >P).
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که افزودن لوتئولین در رقیق‌کننده طی انجماد و یخ گشایی می‌تواند تأثیر مثبتی در بهبود کیفیت اسپرم خروس داشته باشد و متعاقبا سبب افزایش تحرک کل و پیش‌رونده بعد از انجماد و یخ‌گشایی گردد و همینطور سطح 0/75 میکرومولار توانست بهترین عملکرد را در بین سطوح مختلف افزوده شده در رقیق کننده داشته باشد.
متن کامل [PDF 2129 kb]   (60 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1400/3/16 | ویرایش نهایی: 1401/4/26 | پذیرش: 1400/5/23 | انتشار: 1401/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشهای تولیدات دامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Research On Animal Production(Scientific and Research)

Designed & Developed by : Yektaweb