XML English Abstract Print


پژوهشکده بیوتکتولوژی
چکیده:   (64 مشاهده)
مقدمه و هدف: امروزه صنعت پرورش طیور به افزایش تولید در واحد سطح گرایش دارد، در عین حال افزایش تراکم گله با محدودیت­ها و موانع مدیریتی و بهداشتی رو برو می­باشد؛ مصرف گیاهان داروئی می­تواند به عنوان راهکار تغذیه­ای موثری برای گذار از چالش تراکم بالا باشد؛ بنابراین آزمایشی به منظور بررسی اثرات اسانس به شکل درون پوشانی شده در جیره بر عملکرد، ریخت­شناسی روده و اسیدیته دستگاه گوارش جوجه گوشتی طراحی و انجام گرفت.
مواد و روش­ها: در این تحقیق از 250 قطعه جوجه گوشتی سویه راس 308 در قالب طرح کاملاً تصادفی با آرایش فاکتوریل 2×2، با 4 تیمار و 5 تکرار و در هر تکرار تراکم توصیه شده 10 جوجه و تراکم بالا 15 قطعه جوجه در هر متر مربع با میانگین وزنی یکسان استفاده شد. در این آزمایش از اسانس پوشش­دار شده گیاهان داروئی که دارای ترکیبات موثره گیاهان آویشن، مرزه، نعنافلفی و فلفل سیاه تولید شده در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شرق و شمال شرق کشور استفاده شد. تیمارهای مورد آزمایش عبارت بودند از؛ تیمار اول: تراکم توصیه شده + بدون اسانس پوشش­دار شده (شاهد)، تیمار دوم: تراکم بالا+ بدون اسانس پوشش­دار شده، تیمار سوم: تراکم توصیه شده + 500 میلی­گرم در کیلوگرم اسانس پوشش­دار شده، تیمار چهارم: تراکم بالا + 500 میلی­گرم در کیلوگرم اسانس پوشش­دار شده. تعداد تلفات، وزن تلفات و وزن جوجه­ های حذفی به صورت جداگانه ثبت شد. میزان خوراک مصرفی و افزایش وزن به صورت هفتگی مورد اندازه­ گیری و ضریب تبدیل غذایی محاسبه شد. در پایان دوره 2 قطعه پرنده از هر تکرار به تصادف انتخاب و پس از خون گیری ذبح گردید. برای مطالعه ساختار پرزهای روده باریک، نمونه ­هایی از دئودنوم، ژژنوم و ایلئوم تهیه شد. برای اندازه­ گیری ارتفاع و عرض پرز از میکروسکوپ با بزرگ­نمایی 40 برابر و برای عمق کریپت از درشت­نمایی 100 برابر استفاده شد. اسیدیته روده کور، وسیله pH متر اندازه­گیری شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد افزودن اسانس پوشش­دار شده منجر به کاهش درصد تلفات، افزایش وزن در تراکم بالا در مقایسه با عدم مصرف شد. مصرف اسانس پوشش­دار شده در شرایط تراکم بالا منجر به کاهش ضریب تبدیل خوراکی شد. تیمارهای مصرف کننده اسانس پوشش­دار شده در شرایط تراکم توصیه شده و تراکم بالا به شکل معنی­داری اسیدیته دستگاه گوارش بالاتری در مقایسه با تیمارهایی که اسانس پوشش­دار شده دریافت نکرده بودند داشت. مصرف اسانس پوشش­دار شده در تراکم معمولی و بالا منجر به افزایش طول پرز روده شد.
نتیجه­ گیری: می­توان نتیجه گرفت مصرف مخلوط اسانس پوشش­دار شده منجر به کاهش تلفات و کاهش مصرف خوراک، افزایش وزن، بهبود ضریب تبدیل خوراکی، افزایش طول و عرض پرز روده و اسیدیته دستگاه گوارش می­شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تغذیه طیور
دریافت: 1401/7/30 | ویرایش نهایی: 1401/11/26 | پذیرش: 1401/9/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشهای تولیدات دامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Research On Animal Production(Scientific and Research)

Designed & Developed by : Yektaweb