XML English Abstract Print


گروه علوم دامی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه محقق اردبیلی
چکیده:   (143 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: بیماری کوکسیدیوز که توسط انگل‌های ایمریایی بروز می‌کند، یکی از پر هزینه‌ترین بیماری‌های صنعت طیور به شمار می‌رود. در این راستا، شناخت نحوه پاسخ سیستم ایمنی بدن به کوکسیدیوز، می‌تواند در طراحی روشهای مولکولی پیشگیرانه و درمانی در مقابل آن، کمک‌کننده باشد. هدف  پژوهش حاضر، شناسایی ژن‌های مهم دخیل در پاسخ سیستم ایمنی طیور مرتبط با آلودگی انگل‌های ایمریا با استفاده از داده‌های ریزآرایه‌ای موجود در پایگاه‌های داده  با دسترسی آزاد می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در مطالعه حاضر، پس از جستجوی پایگاه اطلاعاتی GEO، دو مجموعه داده ریزآریه‌ای مرتبط با کوکسیدیوز در طیور انتخاب شد. پس از اعمال کنترل کیفی و حذف داده‌های نامناسب، با استفاده از بسته نرم‌افزاری LIMMA در برنامه R به شناسایی ژن‌های با بیان بالا و پایین معنادار در پاسخ به آلودگی با ایمریاها پرداخته شد. همچنین، آنالیز ژن آنتولوژی و مسیرهای KEGG با استفاده از برنامه DAVID اجرا شد. متعاقباً، شبکه ارتباط متقابل پروتئین-پروتئین مربوط به ژن‌های با تغییر سطح بیان معنادار شده، با استفاده از برنامه Cytoscape ترسیم شد.
یافته‌ها: نتایج به‌دست آمده در این پژوهش نشان دادند که اغلب ژن‌هایی که دچار افزایش بیان معنادار شده بودند، در دسته ژن‌های مرتبط با سیستم ایمنی ذاتی قرار داشتند. ژن‌های با کاهش بیان معنادار نیز در فرآیندهای متابولیکی دخیل بودند. با توجه به خروجی های این مطالعه، به نظر می‌رسد بیماری کوکسیدیوز احتمالاً، به دلیل آسیب به روده طیور، بیشترین اثر منفی خود را بر فرآیندهای متابولیکی از جمله متابولیسم چربی می‌گذارد. مدارک علمی موجود درباره افزایش بیان معنادار ژن‌های MMP1، MMP7 و MMP9 نشان داد که کاتابولیسم کلاژن در بیماری کوکسیدیوز یکی از موارد افزایش یافته می‌باشد که می‌تواند ناشی از آسیب به بافت روده باشد. به نظر می‌رسد تغییر سطح بیان ژن‌های موثر در متابولیسم برخی از مواد مغذی از جمله چربی‌ها، یکی از تأثیرات مهم بیماری کوکسیدیوز باشد.
نتیجه‌گیری: در نهایت، نتایج به‌دست آمده در مطالعه کنونی می‌تواند در درک بهتر نحوه پاسخ سیستم ایمنی طیور به بیماری کوکسیدیوز مفید باشد و این تغییرات مشاهده شده در الگوی بیان برخی از ژن‌ها می‌تواند به طراحی روش‌های درمانی این بیماری کمک کند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژنتیک و اصلاح نژاد طیور
دریافت: 1400/8/19 | ویرایش نهایی: 1401/6/8 | پذیرش: 1400/9/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشهای تولیدات دامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Research On Animal Production(Scientific and Research)

Designed & Developed by : Yektaweb